MOMENTUM NEDİR? MOMENTUM NASIL KULLANILIR?

Momentum indikatörü 0 seviyesinin etrafında dalgalanmaktadır. Biz bu indikatörü kullanarak trend takibi yapabilir ve al/sat kararları verebiliriz.  Ayrıca bu indikatörün ürettiği uyumsuzluklar çoğu zaman kârlı sonuçlar verir.

Trend izlemek için kullanıyorsak, momentum dip yapıp yukarı dönmeye başladığında AL, zirve yapıp aşağı dönmeye başladığında SAT kararı verebiliriz.İndikatör (eski dipler veya zirvelerle karşılaştırılınca) yeni dipler veya zirveler yapıyorsa mevcut trendin devam edeceği sinyalini bize verebilir. Ancak aynı zamanlar fiyatlardaki artış hızının yavaşlayacağını da göz önünde bulundurmak gerekir. Bu sebeple indikatörden gelen sinyali, fiyat ile de teyit ederek işleme geçilebilir. Örneğin indikatör zirveden döndüyse satış için fiyatlarında düşme eğilimine girmesini bekleyebilirsiniz.

Uyumsuzluklar konusunda ise fiyatlar yeni zirveler yaparken indikatörün buna uymaması bir trend dönüş sinyali verebilir. Aynı sinyal fiyatlar yeni dipler yaparken indikatörün yükselmesi için de geçerlidir.

 

taramalarda işimize yarayacak komutlar şunlar olabilir, momentumun 0’ı yukarı kesmesi, ayırca momentumun 0 civarında bir bölgede dolanıyor olması bize henüz yükselmemiş hisselerin tespitini yapabilmekte yardımcı olabilir. Yüksek momentumlu bir hisse zaten yükselmiş demektir. -1 +1 arasında momentum seviyesi arayabiliriz. Macd, Rsı gibi diğer indikatörler ile kombinleyebiliriz.