ETHEREUM Nedir?

Ethereum genellikle Bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto para birimi olarak anılır. Ancak Bitcoin’den ve diğer birçok sanal para biriminden farklı olarak Ethereum, yalnızca bir online alım satım aracı veya bir değer deposu olmaktan çok daha fazlası olmayı amaçlamaktadır. Bunun yerine, Ethereum kendisini blok zincir teknolojisi üzerine kurulu merkezi olmayan bir bilgi işlem ağı olarak adlandırıyor. Şimdi ise bunun ne anlama geldiğini açalım.

Tüm kripto para birimleri gibi, Ethereum da bir blok zinciri ağı temelinde çalışır. Blok zinciri, tüm işlemlerin doğrulandığı ve kaydedildiği merkezi olmayan, dağıtılmış bir halka açık defterdir. Ethereum ağına katılan herkesin bu defterin aynı bir kopyasına sahip olması ve tüm geçmiş işlemleri görmelerine izin vermesi anlamında dağıtılır. Ağ herhangi bir merkezi varlık tarafından işletilmediği veya yönetilmediği için merkezi değildir, bunun yerine tüm dağıtılmış defter sahipleri tarafından yönetilir. Blok zinciri işlemleri, ağı güvenli tutmak ve işlemleri doğrulamak için kriptografi kullanır. İnsanlar, ağdaki her işlemi onaylayan ve sistemin kalbinde yer alan blok zincirine yeni bloklar ekleyen karmaşık matematiksel denklemleri “maden yapmak” veya çözmek için bilgisayarları kullanır. Katılımcılar kripto para jetonları ile ödüllendirilir. Ethereum sistemi için bu tokenlere Ether (ETH) denir. Eter, Bitcoin gibi mal ve hizmetleri alıp satmak için kullanılabilir. Ayrıca, son yıllarda fiyatta hızlı artışlar görüldü ve bu da onu fiili bir spekülatif yatırım haline getirdi. Ancak Ethereum hakkında benzersiz olan şey, kullanıcıların bir bilgisayarda “çalışan” yazılımlar gibi blok zincirinde “çalışan” uygulamalar oluşturabilmeleridir. Bu uygulamalar, kişisel verileri depolayabilir ve aktarabilir veya karmaşık finansal işlemleri gerçekleştirebilir. Enterprise Ethereum Alliance eğitim ve geliştirme direktörü Ken Fromm, “Ethereum, ağın madencilik sürecinin bir parçası olarak hesaplamalar yapabilmesi bakımından Bitcoin’den farklıdır” diyor. “Bu temel hesaplama yeteneği, bir değer deposunu ve değişim aracını, merkezi olmayan bir küresel bilgi işlem motoruna ve açıkça doğrulanabilir veri deposuna dönüştürür.”

AVANTAJLAR

1.Geniş mevcut  ağ: Fromm, “Ethereum’un faydaları, yıllarca çalışma ve milyarlarca değerli alım satım eli ile test edilmiş, denenmiş ve gerçek bir ağdır” diyor. “Geniş ve kararlı bir küresel topluluğa ve blockchain ve kripto para biriminde en büyük ekosisteme sahip.”

2.Çok fonksiyonel: Ethereum, dijital para birimi olarak kullanılmasının yanı sıra, diğer finansal işlem türlerini işlemek, akıllı sözleşmeleri yürütmek ve üçüncü taraf uygulamalar için veri depolamak için de kullanılabilir.

3.Sürekli yenilik: Ethereum geliştiricilerinin büyük bir çoğunluğu sürekli olarak ağı iyileştirmenin ve yeni uygulamalar geliştirmenin yollarını arıyor. Avital, “Ethereum’ın popülaritesi nedeniyle, yeni ve heyecan verici (ve bazen riskli) merkezi olmayan uygulamalar için tercih edilen blok zinciri ağı olma eğiliminde” diyor.

4.Aracı kullanmaz: Ethereum’un merkezi olmayan ağı, kullanıcıların sözleşmeleri yazan ve yorumlayan avukatlar, finansal işlemlerde aracı olan bankalar veya üçüncü taraf web barındırma hizmetleri gibi üçüncü taraf aracıları kullanmamayı vaat ediyor.

DEZAVANTAJLAR

1.Artan işlem maliyetleri: Ethereum’un artan popülaritesi, daha yüksek işlem maliyetlerine yol açtı. Ethereum işlem ücretleri, Şubat 2021’de işlem başına 23 dolar rekorunu kırdı; bu, madenci olarak para kazanıyorsanız iyi fakat ağı kullanmaya çalışıyorsanız bir dezavantaj. Bunun nedeni, Ethereum’un işleme katılan kişilerin ücreti kendileri karşılamasını istemesinden kaynaklanmaktadır.

2.Potansiyel bir kripto enflasyonu: Ethereum’un yıllık 18 milyon Ether salma sınırı olsa da, potansiyel madeni para sayısında ömür boyu sınır yoktur. Bu, bir yatırım olarak Ethereum’un daha çok dolar gibi işlev görebileceği ve madeni para sayısında bir ömür sınırı olan Bitcoin kadar değer kazanmayacağı anlamına gelebilir.

3.Belirsizlik: Ethereum gelişmeye devam ediyor ve Ethereum 2.0’ın devam eden gelişimi, yeni işlevler ve daha fazla verimlilik vaadini sürdürüyor. Ancak ağdaki bu büyük güncelleme, şu anda kullanımda olan uygulamalar ve fırsatlar için belirsizlik yaratıyor. DeWaal, “Ethereum 2.0’ın çalışması için birçok yeni doğrulayıcı gerekecek” diyor. “Şimdi asıl soru geliştirme işe yarayacak mı? Yerine oturması gereken birçok yeni unsur var!”